| Processor | AMD Ryzen 9 7945HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 Inch Display | |
| Graphics Card | Nvidia GeForce RTX 4060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 32GB DDR5 5200Mhz RAM | |
| Memory | 1 TB NVMe PCIe SSD | |
| Battery | 4 cell (99.9Whr) Li-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Msi Alpha 17 2023 |
|---|---|
| Model | Alpha 17 2023 |
| Price | 203,390 |
| Brand | MSi |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Qualcomm FastConnect 7800 Wi-Fi 7 |
|---|
| Display Type | QHD 240Hz, 3 ms, 100% DCI-P3, No FreeSync |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1440 x 2160 Pixels |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
|---|
| Body Dimensions | 15.63 x 11.18 x 1.02 inches |
|---|---|
| Body Weight | 2.55 Kg |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Aluminum Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 9 7945HX (16-core/32-thread, 64MB L3 cache, CPU Speed 2.5 Ghz up to 5.4 GHz max boost) |
| Ram | 32GB DDR5 5200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1 TB NVMe PCIe SSD |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 cell (99.9Whr) Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | 2x Speakers 2W |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Qualcomm FastConnect 7800 Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 1x USB 3.2 Gen1 Type-C with DP/PD, 3x USB 3.2 Gen1, miniDP 1.4, HDMI 2.1, Combo audio jack |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
Crystal-clear display, powerful specs. Highly recommended for professionals.
Display: 16.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 4-cell 73Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS
Battery: 6 cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inches Full HD IPS 144 Hz Display
Processor: Intel Core i7-10875H Processor
RAM: 32GB DDR4 2666 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Changeable 62 Wh Li-Ion-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR4-3200 Crucial RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: Changeable Li-poly battery with 53 Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-cell 68Whr Lithium-Ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 Pro 6850U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700K Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell Li-Polymer, 80Wh battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 inch FHD 165Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →